U studenom 2024. g., u organizaciji diWine_projecta i partnerskih vinarija započinje Mala škola vina – jedinstveni projekt organizirane edukacije za vinske početnike. Radionice, koje će se održavati nekoliko puta mjesečno sve do ljeta 2025. g., dostupne su polaznicima po cijeni od samo 9 EUR. Lokacija je diWine Club smješten na zagrebačkoj Opatovini, a projekt su podržale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović.
Hrvatska (ni)je vinska zemlja?
„Statistički gledano, slika hrvatskog vinskog tržišta izgleda dobro – potražnja je veća od proizvodnje (koja se kreće oko 800.000hl godišnje) te smo pri vrhu ljestvice potrošnje vina po glavi stanovnika (oko 30l godišnje po osobi). No, je li uistinu sve tako sjajno? Većinu hrvatskih vina popiju turisti. Izvozimo visokokvalitetna, a uvozimo jeftina vina. Ugostitelji i dalje zaziru od točenja vina na čaše, pa se prosječan gost prosječnog lokala radije odlučuje za pivu ili žesticu. Površine pod vinogradima su u kontinuiranom padu u posljednjih deset godina, što poskupljuje cijenu vina po butelji. Sve češći problem su i vinske patvorine koje iznimno nepovoljno utječu na tržište vina, dok je prosječni potrošač u pravilu loše educiran i ne zna prepoznati vrijednost za novac. Ako na sve to dodamo i činjenicu da mladi sve manje piju vino, imamo realan problem koji bi u budućnosti mogao dodatno eskalirati.“ – pojasnila je Irena Lučić, idejna začetnica projekta i voditeljica diWine_project platforme.
Rješenje, kao i obično, leži u - edukaciji. A upravo je edukacija cilj Male škole vina, čiju su važnost prepoznale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović. Vinarijama – partnerima projekta – valja zahvaliti za sjajnu cijenu radionice, koja iznosi svega 9EUR po polazniku. U fokusu su upravo vinski početnici, koje neznanje i nesnalaženje često odvraćaju od konzumacije vina i dubljeg upoznavanja vinskog svijeta, što pridonosi lažnom elitizmu vinskog svijeta i produbljuje jaz između „znalaca“ i „amatera“.
Proizvodnja vina s fokusom na domaćeg potrošača
„S veseljem smo podržali projekt Mala škola vina, obzirom da smo tradicionalna vinarija koja živi od domaćeg kupca, a za iduću godinu postavili smo si za cilj još više ojačati taj odnos i dublje se povezati s našim potrošačima“ – izjavila je Antonia Glavan Petanjek iz Iločkih podruma.
Anita Tepeš, brend menadžerica linije Martin Albus iz Orahovice istaknula je kako je ovom brzorastućem brendu vrlo važan odnos sa kupcima, koji sve više prepoznaju kvalitetu vina, ali i vrhunskih likera iz linije. Ciklus Male škole vina prepoznali su kao sjajan marketinški alat za pozicioniranje brenda, ali i kao priliku da sudjeluju u važnom projektu edukacije potrošača.
Sanda Vojković, predstavnica vinarije Vislander pojasnila je kako je njihova vinarija fokusirana na autohtone sorte otoka Visa – plavac mali, vugavu i kuč, te da smatraju svojom ulogom educirati potrošače o važnosti očuvanja izvornog hrvatskog sortimenta, kao i o važnosti terroirskog otiska koji je u njihovim vinima vidljiv kroz single vineyard pristup.
„Vinarija Šimanović njeguje tipičan sortiment krašičkog kraja u kojem prevladavaju internacionalne sorte. Ponos naše vinarije je frankovka, sorta koja je u Hrvatskoj još uvijek zanemarena i podcijenjena, pa se nadamo kako će upravo ove radionice promjeniti perspektivu potrošača.“ – kazao je Željko Šimanović, vlasnik vinarije.
Sve vinarije su pozvane uključiti se u projekt
„Za sada je potvrđeno održavanje 20 radionica, koje će „odškolovati“ više od 300 polaznika, no vjerujem kako će se ovom projektu pridružiti i druge vinarije, čime će ove lijepe brojke dodatno rasti.“ – dodala je Lučić. I druge vinarije, koje prepoznaju važnost edukacije domaćeg potrošača, pozvane su pridružiti se Maloj školi vina.
Dodatni začin ovom ciklusu radionica dala je i tvrtka Dalmatia Oil, u čijim će maslinovim uljima uživati polaznici svih dvadeset radionica, a nije loše spomenuti niti činjenicu kako, osim edukacije po sjajnoj cijeni, svi polaznici radionica sudjeluju u nagradnoj tomboli za koju su nagrade osigurale partnerske vinarije. Medijski partner projekta je Laganini FM radio, koji je Maloj školi vina pružio nevjerojatnu podršku „u eteru“ i tako omogućio da odlične vijesti o radionicama dopru velikog broja ljudi.
„Potražnja za radionicama je nevjerojatna, što nam dodatno pokazuje da je ovaj projekt pun pogodak. Ovim putem pozivam sve zainteresirane polaznike da nam se što prije jave na mail diWine.project@gmail.com i rezerviraju svoj termin.“ – ističu iz diWine_projecta.
Platforma za promociju vina i vinske kulture
diWine_project platforma je za promociju vina i vinske kulture koja u Zagrebu djeluje preko deset godina, a u svom portfelju ponosno ističu organizaciju brojnih open-air vinskih festivala, nekoliko b2b sajmova, VinMarKon – konferenciju o vinskom marketingu, razna događanja koja populariziraju vino povezujući ga sa kulturom, modom, glazbom i drugim popularnim temama te nebrojene prezentacije vina(rija). U sklopu diWine_projecta djeluje i portal za enogastronomiju diWine Croatia, kao i spomenuti diWine Club u kojem se odvija Mala škola vina.
Vlasnica Irena Lučić, autorica je radionica Vino za početnike, Pjenušac za početnike, Wine&Business te diWine&Cheese, a također je osmislila i predavanja za Malu školu vina, koja se sastoji od četiri modula i male provjere znanja.
Više informacija potražite na diwine.com.hr
---
Tekst i foto: Irena Lučić, diWine Croatia
Comentários